Benzer Marka Takip Hizmetleri Nedir?

Bir ticari markanın kaydedilmesi, tam olarak korunduğu anlamına gelmez. İzleme, tescilli bir ticari markayla eşleşen veya ona benzeyen bir uygulamanın kaydedilmesini önlemenin tek yoludur.

Bu hizmet, Türk Patent Enstitüsü’ne sunulan ve Gelişmiş Programlar kullanılarak Resmi Ticari Marka Haber Bülteni’nde marka takip hizmetleri hakkında ilan edilen ticari markaların izlenmesine ve markadan ayırt edilemeyen ticari markaların yasal değerlendirmesine ve müşterilerimizin raporlanmasına dayanmaktadır.

Marka takip sistemi sayesinde, Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenli olarak yayınlanan ve ortalama 3.000 ticari marka başvurusu yapan resmi marka bülteni, aynı veya benzer tanımlanabilir markaları hala başvuru aşamasındayken tespit edip reddedebilecek ve iptalleri yine marka takip sistemi ile mümkündür. Peki benzer marka takip hizmetleri nedir?

 Marka İzleme Hizmeti İçeriği

Marka izleme hizmeti, aynı veya benzer tescilli ticari markanın, TPI tarafından her ay yayınlanan marka bültenlerinden keşfedilmesi ve bildirilmesidir. Piyasa takibini içermez. Aynı veya benzer ticari markanın tespiti üzerine müşteriye aylık bir rapor verilir. Bu hizmet yalnızca algılama ve bildirimden oluşur. Bildirimden sonra talep ve itiraz talebi, ticari markanın (istemcinin) kayıtlı sahibine bağlıdır. Marka izleme hizmeti, bir kuruluşun veya bir kişinin sahip olduğu markalar veya markalar için yıllık (12 ay) sağlanır. Bir kereye mahsus olmak üzere en fazla iki marka sahibinden ücret alınır. Bir müşterinin birden fazla markası varsa ve bu ana markanın alt markaları şeklinde ise, tek bir marka olarak kabul edilir. Bu minvalde benzer marka takip hizmetleri nedir?

Marka izleme hizmeti sırasında belirlenen başvuru, şirketimiz müşteri olsa bile bildirim hizmeti alan tescilli ticari marka sahibine gönderilir. Patent, mevcut güvenilirliğine yardımcı olmak için oluşturulmuş bir eğitim danışmanlığıdır. Güvenilir bir kurum olarak, her zaman tam destek alabilirsiniz ve markanızın değeri, aynı sınıftaki diğer marka değerlerine kıyasla en küçük ayrıntılarla değerlendirilir, markayı terk etme olasılığı hakkında bilgilendirilirsiniz. Böyle bir değer varsa, markanızın Türk Patent Enstitüsü’nün onayını alması zor olacaktır. Markanızın bulunduğu marka takip hizmetleri hakkında, hizmet sektöründeki marka değerlerini karşılaştırırken en önemli değerlendirme yapılmalıdır.

Kayıtlı Bir Ticari Markanın Önemi

Tescilli bir marka tescilli patent sahibi için bir garantidir. Bir marka dediğimiz size ait kişisel bir şeydir. Yalnızca ad ve soyadı veya işaretleri, desenleri vb. İçerebilir. Bir ticari markayı kaydetmek için kullanılabilir. İnsanlar acımasızdır, özellikle bugün ticari alanda çalışanlar, fiyat-kalite oranını hesaba katmadan işinizi, zamanınızı çalabilir. Ürünlerinizin izniniz olmadan kullanılmasını istemiyorsanız, onları kaydettirmelisiniz.

Marka hizmetlerimiz hakkında bilgi edinmek, markalar ve patentler hakkında bilgi edinmek, patent talebi yapmak, kayıtlı bir ticari markanın önemini öğrenmek istiyorsanız, Patent web sitesini ziyaret edebilir veya ofisimizi ziyaret edip bire bir alabilirsiniz. Kimler alabilir, marka değeri olarak benzer marka takip hizmetleri nedir?

Kimler Ticari Marka Kaydı Alabilir?

Ticari marka kaydında herhangi bir kısıtlama yoktur. TPE ülkemizde marka hizmeti vermektedir. Türk Patent Enstitüsü, bir ticari markanın tescili için başvuruları değerlendirir, zaten benzer bir isim, sembol, form, ürün vb. Buna ek olarak, kurum başvururken kim olduğunuzu umursamıyor. Başka bir deyişle, bir ticari markanın tescili, bir tüzel kişi veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uygulama sırasında T.C. Kimlik Numarası Şirketler söz konusu olduğunda, bir marka takip ve kaydı vergi numarası ile yapılır.

Markanın Önemi

Çeşitli marka konsepti hem üreticiye hem de tüketiciye çeşitli avantajlar sunuyor. Çünkü işini yapan, marka üreten veya arayan bir kişi diğer insanlardan mutlak koruma sağlar. Hiç kimse tescilli bir ticari marka talep edemez. Marka, üreticilerin markayı sahte olarak yasal olarak korumasına yardımcı olarak, mallar ve tüketiciler arasında etkili bir bağlantı sağlarken tüketiciler için prestij sağlar. Ayrıca koruma, satış ve servis garantileri için de kullanışlıdır. Bir marka takip hizmetleri hakkında genellikle tüketici için bir çeşit sigorta ve bir bakıma malların garantisidir.

Emek hırsızlığı, modern ve gelişen ticari bir ortamda kaçınılmaz bir son. Ne yazık ki, insanlar bazen bilinçli, bazen bilinçsizce hareket ediyorlar ve markanızın yarattığınız değerin, sanki geliştirilmiş gibi, büyük bir zorlukla yarattığını iddia ediyorlar. Aynı adı taşıyan birisinin birkaç yıl içinde bir isme dönüşen işyerinizi yönettiğini görürseniz ne yapardınız? Burada marka değeri koruması devreye giriyor. Bu, hem hakkınızın yasal olarak ele geçirilmesi hem de çalışmanızın başka bir kişi tarafından kullanılmasıdır.

Marka Takibinin Önemi

Ticari markanızın tescili 10 yıllık bir koruma süresi sağlar. Bununla birlikte, tescilli bir marka, piyasada göründüğü anlamıyla korunsa bile görünmez tehlikelerden korunmaz. Bunun için iyi bir marka desteği sağlamak gerekir. Patent, müşterilerimiz için size en iyi marka takip hizmetini sunmayı taahhüt eder.

Marka bültenleri TPI tarafından aylık olarak yayınlanmaktadır. Aylık yayınlanan analitik marka bültenleri, marka takip bölümünde çalışan deneyimli danışmanlar tarafından birer birer gözden geçirilir. Müşterilerle iletişim kurar ve tarama sonuçlarını rapor ederler. Kontrol sonucunda, tescilli ticari markanıza benzer bir marka bulunursa, izlenecek yol konusunda bilgilendirilirsiniz. Bu durumda, aşağıdakilere dikkat edilmelidir.

TPE benzer markalara itiraz hakkı verdi. İtiraz hakkı ile markaya itiraz edildi. TPI gerekçelendirme ile sağlanır. TPE, sunulan nedenler ve itirazlar haklı çıkarsa markayı yeniden değerlendirir. Bu değerlendirmenin bir sonucu olarak, marka kısmi başarısızlık veya tam başarısızlık olarak ilan edilmiştir. Bu marka takip, marka itibarınızı pazarlamanın en etkili yoludur.

İsterseniz benzer marka takip sayfasına gidip daha fazla bilgi edinebilir veya iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Buradaki bilgiler aradığınız değil ise bu konudaki diğer makalemizi inceleyebilirsiniz.