Endüstriyel Tasarım Ve Desen Tescili Nedir?

Tasarım hemen hemen her ürünle ilgilidir. Başka bir deyişle, tasarım mobilyadan yaşam alanlarına kadar her şeyde yapılabilir. Geliştirilen ürünün endüstriyel tasarımı; Bunlar, tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayan, estetik problemler taşıyan, kullanımı kolay ve fonksiyonel tasarımlardır ve minimum maliyet ve maksimum fayda ile satılabilir.

Endüstriyel bir tasarımın tescili hakkında genel bir tanım vermek; Bu, ürünlerin ayırt edici özelliklerini sağlamak ve birbirlerinin yerini alabilecek ürünlerin şekli, boyutu, rengi, şekli, ambalajı, kullanım şekli ve yapısındaki farklılıkları dikkate alarak yapılan tasarımları korumak için kullanılan bir kayıt yöntemidir. Peki endüstriyel tasarım ve desen tescili nedir?

Tasarım Tescili Nedir?

Endüstriyel bir tasarımın kaydedilmesi: bilgisayar programları ve yarı iletkenlerin topografyasının yanı sıra endüstriyel bir tesisin yanı sıra kompozit bir sistem veya setler, kitler, paketler, birkaç nesnenin veya sunumun tespit edilebilir kombinasyonları gibi parçaları, grafik semboller, izleme, şekil, şekil, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları tarafından algılanan çeşitli unsurlar veya özellikler ve tipografik semboller de dahil olmak üzere, ürün yelpazesindeki ürünlerin görünümünün korunmasıdır. Başvuru sahibi, tasarımın uygulandığı ürünün tasarımını veya kaydını 4 kez güncelleyerek 25 yıla kadar üretim hakkına sahiptir. Önemi ile endüstriyel tasarım ve desen tescili nedir?

 Tasarım Tescili Neden Önemlidir?

Mucitlere veya insanlara maddi ve manevi katma değer sağlayan projeler, yeni bir fikir sunsalar bile garanti edilmez. Tasarım yasalarca garanti ediliyorsa, mucit ürünün tüm haklarına sahiptir. Aksi takdirde, tasarıma hiçbir katkısı olmayan üçüncü taraflar veya kuruluşlar talebinizi isteyebilir. Kayıtlı tasarımı izinsiz kullanan kişi veya kurum; para cezaları, hapis, işyerinin kapatılması gibi yaptırımlar tasarım tescili ile doğrudan ilgilidir.

 Neden Endüstriyel Tasarım?

Endüstriyel tasarımlar; ev aletlerinden elektrikli ev aletlerine, teknik ve tıbbi cihazlardan saatlere, mücevherlere veya diğer lüks eşyalara, mimari yapılara ve tekstilden diğer uygun ürünlere kadar tasarım tescili önemli bir yere sahiptir. Günümüzün rekabetçi ortamında rakipler, müşteri memnuniyetini artırmak için marka ve tasarımlarıyla ürün imajını vurgularlar. Aynı teknik özelliklere sahip iki ürün arasında, endüstriyel ürün tasarımı genellikle önemli bir rol oynar.

Aslında, tek bir ürünün endüstriyel tasarımı genellikle belirleyici endüstriyel tasarım olabilir. Kısacası, alıcılar öncelikle markaya ve endüstriyel tasarıma bakarak satın almaya karar verirler. Bu anlamda, ürünlerin amacı aslında ürünün işlevselliğine katkıda bulunur ve pazarlamaya, görünümü değiştirmeye yardımcı olur.

Endüstriyel tasarımların yardımıyla, sadece ambalaj, ambalaj örnekleri, kumaş örnekleri, giyim modelleri, mobilya modelleri, makine ve araç tasarımları ve endüstriyel tasarım tescilli araç yedek parçaları gibi ürünlerin görsel niteliklerini koruyabilirler. Ürün özellikleri korunmaz. Ayrıca, endüstriyel tasarımların koruma için 2 kriteri olmalıdır; yenilik ve ayırt edici karakter tasarım tescili için olmazsa olmaz özelliklerdendir.

Tüm bu çabaların tek amacı, iş alanında görünen rakiplerinizi müşterilere ulaşmak, onları seçmek ve tercih etmek için ticari olarak aktarmaktır. Tercih edilmek için müşteri memnuniyeti ön plana çıkıyor çünkü müşteri memnun olacağı şirketi tercih ediyor. Bunu yapmak için, şirket öncelikle önerilen üründen memnun olmalı ve beğenmelidir. Tabii ki, görünüm ve endüstriyel tasarım, işlevsellik ve uygun maliyetli ürün yönlendirilecektir. Müşterilerin beğenmediği bir ürün için iyi ve yeterli satış sonrası servis maalesef bir tercih kriteri olmayacaktır. Faydaları ile endüstriyel tasarım ve desen tescili nedir?

 Endüstriyel Tasarımlar İçin Gereksinimler

Yenilik: Aynı tasarım, başvurunun veya önceliğin başvuru tarihinden önceki herhangi bir alanda dikkate alınmazsa, ilgili tasarım yeni bir tasarım olarak kabul edilir. Projeler yalnızca küçük detaylarda farklılık gösterirlerse kabul edilir.

Ayırt Edici Özellik: Ayırıcı terimi ürüne özgü karakteristikleri, karakteristikleri tanımlamak için kullanılır. Endüstriyel bir tasarımın genel tüketici deneyimi ile farklı bir tasarımın genel deneyimi arasında açık bir fark yaratması halinde tasarımın ayırt edici bir unsuru olduğu öne sürülmektedir.

 İlgili üründen ayrı bir tasarım kaydedilemez ve koruma altına alınamaz. Kaydedilecek tasarım ürün üzerinde veya herhangi bir kısmında desen tescili kullanılmalıdır.

 Endüstriyel Tasarımın Olması Neden Gereklidir?

Görsellik ve estetik tüketicinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Orijinal tasarımlar endüstrinin gelişmesine yardımcı olurken, ortaya çıkan rekabetçi ortamda tüketici bilinçli ve daha seçici hale gelmiştir. Tasarım, tüketici ürünü tercihlerinde de aktif bir rol oynamaktadır. Prestij ve marka bilinci oluşturma çabalarının önemli bir parçası, özgünlük ve kalite getiren ürünlerin ortaya çıkmasıdır.

Bu desen tescili, üreticiyi yeni ve özgün tasarımlar yaratmaya ve üretmeye zorlar. Yeni ve benzersiz gelişmelerin ortaya çıkması, bunları desteklemek için Ar-Ge ve üretken çabaların yanı sıra finansal kaynaklar gerektirir. Hak sahibinin, bulundukları pazarda kendilerini korumaları ve rakiplerinin önüne geçmek ve endüstriyel bir tasarımın tesciline başvurmak için yasal koruma sürecine başlaması için özel tasarımlar yaratılmıştır. Bu şekilde, desen tescili ile piyasada tescilli gelişmeler güvenli bir şekilde yürütülecek ve tüketici için haklı gösterilen çabaları doğru bir şekilde belgeleyecektir.

İsterseniz endüstriyel tasarım tescili sayfasına gidip daha fazla bilgi edinebilir veya iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.Buradaki bilgiler aradığınız değil ise bu konudaki diğer makalemizi inceleyebilirsiniz.