hizmetlerimiz-patent-cihan-patent

Patent Hizmetlerimiz​

Patent bir buluş için buluş sahibine devlet tarafından verilen bir sınai mülkiyet hakkıdır. Patent, sahibinin izni olmadan başkalarının buluşu üretmesini, kullanmasını veya satmasını belirli bir süre boyunca engelleme hakkı vermektedir. Patentli bir buluş; alınıp, satılabilen, kiralanıp, kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelir. Patentler alındıkları ülkelerde geçerlidir. Türkiye’de alınmış bir patent, sahibine, sadece Türkiye içinde hak sağlamaktadır. Örneğin, patent, patentli ürünlerin başkaları tarafından Türkiye’ye ithal edilmesi durumunda, sahibine ithalatı durdurma hakkı sağlar.

Patent Tescil Süreci Nasıl İşler ?

Patent Tescil işlemleri belirli kurallar çerçevesinde ilerler. Bu nedenle Cihan Patent gibi alanında uzman bir kurum aracılığı ile başvuruda bulunmak yararınıza olur.

 
 • Öncelikle patentini almak istediğiniz buluş üzerinde uzman kurumlar aracılığı ile ön araştırma yapılmalıdır.
 • Patent başvuru ücreti yatırılarak resmi olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil için başvurulur.
 • Kurumdaki uzmanlar tarafından başvuru incelenir. Eğer eksiklikler varsa 2 aylık bir sürede bu eksikliklerin tamamlanması istenir.
 • Araştırma Talep Formu kullanılarak ve belirli bir ücret ödenerek; online ya da fiziksel olarak araştırma talebi yapılır.
 • Araştırma raporu olumlu olan patent başvuruları; başvuru sahibinin, buluş niteliği taşıdığı iddiasının incelenmesi için, Patent İnceleme raporu talep edilir. Ve bahsedilen ürünün mevcut ürünlerden etkin olarak teknik farklılık içerdiğinin (Buluş basamağı) raporu beklenir.
 • Buluşun patent alabilmesindeki önemli aşamalardan biri de araştırma raporudur. Raporda buluşla ilgili ve benzer özellikler taşıyan dokümanlar dünya çapında yapılan taramalar sonucu listelenir. Araştırma raporu bildiriminden itibaren 3 ay içinde inceleme raporunun hazırlanması için talepte bulunulması gerekir.
 • Başvuru, 18 ay sonra Patent Kurumu tarafından çıkarılan bültende yayımlanır. Patentin daha erken yayımlanması istenirse başvuru aşamalarında belirtilir.
 • Yayımda olan buluşa 3. kişiler itiraz edebilir ya da fikirlerini sunabilirler.
 • Araştırma raporundan sonra inceleme raporu için başvuruda bulunulur. Bu aşamada buluşa patent verilip verilmeyeceği belirlenir. Buluş; yenilik, endüstriyel üretime uygunluk gibi kriterlerle incelenir.

Patent Tescili İçin En Doğru Yerdesiniz

İncelemeli-Patent

Patent Nedir ?

Buluş sanayideki teknik bir problemin çözümü olarak tanımlanır. Patent ise bahsedilen buluş için verilen inhisari bir haktır. Patent/Faydalı Model Tescili; buluş sahibine ilgili ülkedeki Patent Ofisi tarafından onaylanmak sureti ile, buluş sahibinin izni olmadan başkalarının buluşu üretmesini,kullanmasını veya satmasını belirli bir süre (20 yıl) boyunca engelleme hakkı vermektedir. Patentli bir buluş; alınıp satılabilen, kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelir. Patent/Faydalı Model tescili alındıkları ülkeler için hak sahipliği doğurur. Türkiye’de alınmış bir patent/faydalı model, sadece Türkiye içinde hak sağlamaktadır.

Bir buluşun patent ile korunabilmesi için üç şart gereklidir.

Faydalı model nedir;

Kısa Patent olarakta adlandırılan faydalı model; mutlak yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik şartlarını üzerinde barındıran her türlü teknik gelişmeler için belirlenen tescil şeklidir.

 • Mutlak Yenilik
 • Sanayiye Uygulanabilirlik

En Hızlı İşlem Garantisi​

+90 532 491 05 12​

En Uygun Fiyat Garantisi

+90 532 491 05 12​

Teknik Destek Ekibi​

+90 532 491 05 12​

Kaliteli Hizmet Anlayışı

+90 532 491 05 12​

Call Now Button