Benzer Marka Takip Hizmetleri

Marka İzleme

Bir markanın tescil edilmesi onun tam olarak korunduğu anlamına gelmemektedir. İzleme, tescilli markanın aynı ya da benzer olan bir başvurunun tescilini engellemek için tek yöntemdir.Bu hizmet Türk Patent Enstitüsü ‘ ne başvuruları yapılan ve Resmi Marka Bülteni’nde ilan edilen markaların, markanıza benzer olup olmadığının gelişmiş programlar vasıtasıyla takibinin yapılması ve ayırt edilemeyecek kadar benzer olan marka başvuruların hukuki açıdan değerlendirilmesinin yapılarak müşterilerimize rapor edillmesi şeklindedir.Marka izleme sistemi sayesinde, Türk Patent Enstitüsü tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan ve ortalama 3000 marka başvurusunun ilan edildiği Resmi Marka Bülteni incelenerek, markanıza aynı yada ayırt edilemeyecek kadar benzer markaların henüz başvuru aşamasında iken tespit edilmesi ve itiraz edilerek iptalinin sağlanması mümkün olabilecektir.

Marka İzleme Hizmet İçeriği

Marka İzleme Hizmeti tescilli markanın aynısının veya benzerinin TPE ‘ nin her ay yayınlamış olduğu marka bültenlerinden tespit edilmesi ve bildirimi şeklindedir. Piyasa takibini içermez.
Tescilli markanın aynısı veya benzeri tespit edildiğinde müvekkile aylık raporlama yapılır.
Bu hizmet içeriği itibariyle sadece tespit ve bildirimden ibarettir. Bildirim sonrası itiraz isteği ve talebi tescilli marka sahibi’ ne (müvekkile) bağlıdır.
Marka izleme hizmeti teşebbüse veya kişiye ait marka veya markalar için senelik (12 aylık) olarak verilir.
Marka sahibinin iki markasına kadar sabit tek ücret talep edilir, izleme hizmeti verilecek marka sayısı ikiden fazla ise ayrıca ücretlendirme yapılır. Müvekkilin birden fazla markası var ise ve bu ana markanın alt markaları şeklinde ise tek bir marka olarak kabul edilir.
Marka İzleme Hizmeti gerçekleştirilmesi aşamasında tespit edilen başvuru şirketimiz müvekkili olsa dahi bildirim hizmeti alan tescilli marka sahibine yapılmaktadır. Antep Patent , tam da bu noktada güvenilirliğini ortaya koyarak size yardımcı olmak için kurulmuş bir eğitim danışmanlık kuruluşudur. Her zaman tam destek alabileceğiniz güvenilir bir kurum olarak marka değeriniz en ince ayrıntısıyla değerlendirilir, aynı sınıfta yer alan diğer marka değerleriyle karşılaştırılarak size markanın ret olma olasılığı hakkında bilgi verilir. Eğer benzer bir değer varsa markanızın Türk Patent Enstitüsünün onayından geçmesi zor olacaktır. Markanızın yer aldığı sınıf, hizmet sektörü marka değerlerinin karşılaştırılmasında en önemli değerlendirme faktörüdür.

Tescilli markanın önemi

Tescilli bir marka, tescilli bir patent sahibi için güvence demektir. Marka dediğimiz şey size ait olan kişisel bir şeydir. Tamamen ad soyaddan oluşabileceği gibi işaret, desen vs. gibi şeylerde marka tescilinde kullanılabilir. İnsanlar acımasızdırlar, özellikle günümüzde ticari alanda faaliyet gösteren kişiler para uğruna hiçbir değeri dikkate almadan emeğinizi, zamanınızı çalabilirler. Ürünlerinizin izniniz olmadan kullanılmasını istemiyorsanız tescil ettirmelisiniz.

Eğer sizde marka hizmetlerimiz neler öğrenmek, markalar ve patent hakkında bilgi edinmek, marka patent sorgulama yapmak, tescilli markanın önemi hakkında bilgi edinmek isterseniz,Antep Patent’ın internet sitesini ziyaret edebilir ya da ofisimize gelerek birebir bilgi alabilirsiniz.

Kimler Marka Tescili yaptırabilir?

Marka tescili konusunda herhangi bir sınır yoktur. Ülkemizde marka hizmetini TPE vermektedir. Türk Patent Enstitüsü gelen marka tescil başvurularını değerlendirir.Hali hazırda benzer bir isim,sembol,şekil,ürün vs. yok ise o ürünün marka tescilini yapar. Ayrıca kurum müracaatları yaparken, sizin kim olduğunuzla ilgilenmez. Yani marka tescilini, şahıs yapabilir ya da tüzel bir kişilik olan işletme yapabilir. Müracaat esnasında T.C. kimlik numarası bulunan bir kimlik taşımanız gerekir. Şirketler de ise vergi no üzerine marka tescili gerçekleştirilir.

Markalaşmanın Önemi

“Marka kavramı” hem üreticiye hem de tüketiciye çeşitli yararlar sunmaktadır. Çünkü emeğini, üretimini ya da ismini marka haline getiren bir kişi diğer kişilere karşı mutlak koruma sağlamaktadır. Kimse tescilli marka üzerinde hak iddia edemez. Marka, üreticilere markanın taklitlere karşı yasal olarak korunması, mal-tüketici arasındaki iletişimde etkinlik sağlanması konularında yardımcı olurken tüketiciye ise prestij sağlar. Aynı zamanda koruma, satış garantileri, bakım olanakları gibi konularda faydalı olur. Marka, çoğu zaman tüketici için malın bir çeşit sigortası bir bakıma malın güvencesidir.Patent marka ,patent tescili,tasarım tescili hizmetlerde de durum farklı değildir.

Emek hırsızlığı günümüzün gelişen ticari ortamında kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkmaktadır. Maalesef insanlar bu konuda bazen bilinçli bazen bilinçsiz olarak hareket eder ve sizin binbir emekle oluşturduğunuz ‘’marka değerinize’’ sanki kendi geliştirmiş gibi sahip çıkar. Siz yıllar içinde bir isim haline getirdiğiniz büyüttüğünüz iş yerinizin aynı isimle başka biri tarafından çalıştırıldığını görünce ne yapardınız? İşte marka değerinin korunması burada ortaya çıkmaktadır. Bu hem yasal olarak sizin hakkınızın gasp edilmesi hem de emeğinizin bir başka kişi tarafından sömürülmesidir. Çünkü örneğin bir marketi ele alırsak yıllarca sizden mal alan, sizi tanıyan seven, mallarınızın kalitesine alışkın olan insanlar aynı isimle farklı bir yeri de sizin çalıştırdığınızı düşünebilir.Ancak buradan aldıkları mallar bozuk çıkarsa ya da satıcı ile bir problem yaşarsa müşteri ,bu sizin ticari kazancınıza marka değerinize zarar verecektir. Karşıdaki kişi sadece tabelada yazan yazıya güvenerek her zaman güvendiği yerden alışveriş yaptığını zannederek o markete girmiştir .İşte bu ve bunun gibi birçok örnek aslında marka değerinizi tescillendirerek korumanızın önemini anlatmaktadır.

Marka Takibinin Önemi

Markanızın tescil olması 10 yıllık bir koruma dönemini beraberinde getirir. Ancak tescil edilen bir marka piyasada görünen anlamda korunsa bile görünmeyen tehlikelerden korunmaz. Bunun için markanın takibini iyi sağlamak gerekir. Antep Patent siz müşterilerimize marka takibi konusundada en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır.

Marka bültenleri TPE tarafından aylık olarak yayımlanmaktadır. Aylık yayımlanan marka bülten analizlerini marka takip biriminde çalışan deneyimli danışmanlar tek tek tarayarak incelerler. Müşteriler ile iletişime geçerek tarama sonuçlarını iletirler. Tarama sonucunda tescilli markanıza benzer bir marka tespit edilirse tarafınıza haber verilerek bu konuda izlenecek yol hakkında bilgi verilir. Bu durumda izlenecek yol şu olmalıdır. TPE benzer markalar için itiraz hakkı tanımıştır. İtiraz hakkı kullanılarak markaya itiraz edilir. Gerekçelerle birlikte TPE sunulur. TPE sunulan gerekçeler ve itirazı haklı bulursa markayı yeniden değerlendirir. Bu değerlendirme sonucunda marka kısmi red ya da tam red edilerek tekrar ilan edilir. Bu durum markanızın piyasadaki itibarı için izlenecek en etkili yoldur.

Antep Patent marka tescil ofisimiz de markaya dair aradığınız herşeyi bulacaksınız. En doğru ve güvenilir bilgi tarafımızdan sağlanacaktır. Piyasada elbette marka konusunda bilgi veren danışman şirketler vardır ancak Egemark on üç yıldır bu işi başarıyla sürdüren ender firmalardan biridir. Marka konusunda bilgi alabileceğiniz yerler mevcuttur piyasada ancak en doğru ve güvenilir bilgiyi bizden alacaksınız. Marka danışmanlarımız tarafından en doğru bir şekilde bilgilendireleceğinizden şüpheniz olmasın.

Eğer sizde marka hizmetlerimiz neler öğrenmek, markalar ve patent hakkında bilgi edinmek, yapmak, tescilli markanın önemi hakkında bilgi edinmek isterseniz, Egemark’ın internet sitesini ziyaret edebilir ya da ofisimize gelerek birebir bilgi alabilirsiniz. Markanızın emin ellerde güvenilir bir biçimde takibi yapılacaktır.